W mojej rodzinnej miejscowości huta szkła istniała już w XVIII wieku. Opowieści ludzi, których rodzice pracowali przy formowaniu szkła, zaszczepiły we mnie ciekawość tym wyjątkowym tworzywem.
Po prawie 40 latach pracy zrozumiałem, że tylko oswoiłem szklaną materię. Jako projektant stawiałem sobie, i tworzywu, inne wymagania, niż w przypadku tworzenia prac unikatowych. W projektowaniu szkła użytkowego dążymy bowiem do tego, by wyrób był powtarzalny, spełniał oczekiwania użytkowników i by można go było produkować w doskonałej jakości i wydajności produkcyjnej. Jako artysta nie mam tych ograniczeń. Mogę swobodnie oddać w szkle swoje emocje.
Jan Siedlecki
Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych (obecnie: ASP im. Jana Matejki) w Krakowie, 1973.
W latach 1973–2008 pracował w krośnieńskiej hucie (obecnie Krosno Glass S.A.) na stanowisku specjalisty projektanta szkła.
Stworzył, wg własnych obliczeń, prawie 40 000 projektów. Wiele z nich zdobyło nagrody i wyróżnienia, m.in.: I nagroda za projekt szkła stołowego Reflex, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, 1988; nagroda główna (ex aequo) w konkursie projektantów CEVIDER, Walencja, Hiszpania, 1991, 1993; Znak „Dobry Wzór 96″, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, 1997; Złoty medal DOMEXPO na 99 Międzynarodowych Targach Poznańskich, Poznań, 1999; Godło Promocyjne Prezydenta RP „Teraz Polska” dla zestawu dla napojów MONO, 1999.
Zestaw MONO został pokazany na wystawie Rzeczy pospolite: polskie wyroby 1899–1999, zorganizowanej w Muzeum Narodowym
w Warszawie w 2000 roku, prezentującej prace 120 polskich projektantów.
Udział w 11 wystawach indywidualnych w Polsce, Norwegii i USA oraz w 28 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Czechosłowacji (obecnie: Słowacja) i Hiszpanii.
Prace w kolekcjach muzealnych i prywatnych, m.in. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Wykonane przez Siedleckiego szklane unikaty (wazon i szklanka) trafiły do zbiorów Corning Museum of Glass w Nowym Yorku, USA, 1977.
Po zakończeniu pracy w KHS Krosno, tworzy unikatowe obiekty ze szkła, rysunki, grafiki, prace malarskie; zajmuje się też fotografią.